W związku z rozprzestrzenianiem się na terenie województwa łódzkiego niebezpiecznej rośliny jaką jest Barszcz Sosnowskiego, przekazujemy informację na temat jej szkodliwości.

Kontakt z rośliną jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstanie pęcherzy, trudno gojących się ran i długo nie znikających blizn. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Występuje na terenach wilgotnych i w pobliżu cieków wodnych. Barszcz Sosnowskiego to roślina, która osiąga od 1 do 4 m wysokości. Łodyga wewnątrz pusta. Liście, pierzastodzielne o średnicy do 150 cm. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Kształt liści jest zmienny. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z 30–75 baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach – często mylony z wyrośniętym dzikim koprem.

Należy więc podczas spacerów oraz prac polowych zwracać baczną uwagę na to, czy nie napotkamy go na swojej drodze. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji porażonych miejsc na światło słoneczne. Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.